Jak znaleźć wydawcę książki?

Jak znaleźć wydawcę książkiNapisałeś powieść, poradnik albo bajkę dla dzieci i zastanawiasz się nad tym, jak znaleźć wydawcę książki? Jeszcze niedawno sama zadawałam sobie to pytanie, przekopując internet w poszukiwaniu dobrych informacji, więc dziś mam dla Ciebie kilka wskazówek.

Od razu też powiem, że aktualnie jestem autorką dwóch wydanych książek, obyczajowego romansu pt. „Nie zapomnisz o tym, co ci zrobiłem” oraz thrillera „Pan Strach”, więc poniższe wskazówki będą z życia wzięte:)

Mam nadzieję, że jeśli jesteś początkującym autorem książek, to i Tobie się one przydadzą!

Jak znaleźć wydawcę książki? Krok po kroku

Przede wszystkim… wdech, wydech… uzbrój się w cierpliwość! Jeżeli zakończyłeś już pisanie książki to przed Tobą dużo dalszej pracy, ale o niej kiedy indziej. Pierwsza i najważniejsza rzecz, to wysłanie książki do wydawnictw, które mogłyby zechcieć ją opublikować i na tym właśnie się tutaj skupimy. Niestety wydawcy nie przyjdą do Ciebie sami, więc to Ty będziesz musiał napisać do nich. Do nich, czyli gdzie? Hmm… co robić, żeby znaleźć wydawcę dla swojej książki i się przy tym nie załamać?

  • Przygotuj sobie czysty plik Worda lub Excell – ja korzystam z tego drugiego. Nadaj mu nazwę „Lista wydawnictw”, tak żeby nigdy Ci się nie zgubił.
  • Podziel plik na cztery tabelki i nadaj im tytuły:

Nazwa wydawnictwa – tu wpiszesz np. Filia + obok adres strony www

E-mail – znajdź ten, na który wydawnictwo przyjmuje propozycje książkowe

Profil – co dane wydawnictwo wydaje? Jakie książki publikują? Np. beletrystyka, obyczajowe, kryminał, romanse

Zasady wysyłki – co trzeba wysłać i jak? Takie informacje znajdziesz na stronie internetowej wydawcy. Np. tekst + streszczenie + bio, czcionka Times New Roman, interlinia 1,5 i inne. Każde z wydawnictw może mieć inne zasady przyjmowania propozycji wydawniczych i jeśli czegoś zapomnisz… odrzucą książkę bez czytania!

  • Otwórz Google i zacznij szukać. Dla ułatwienia, jeśli napisałeś powieść gatunku thriller, wyszukaj „wydawnictwa thriller” lub analogicznie „wydawnictwa fantasy”, obyczajowe, romanse, literatura faktu itd.

Ważne: jeśli czujesz, że Twoim konikiem są książki młodzieżowe, to nie wpisuj do pliku wszystkich wydawnictw w Polsce (zamęczysz się na śmierć!). Wybierz tylko te, które publikują młodzieżówki. Wyjątek: jeśli przypuszczasz, że poza młodzieżówkami, będziesz też kiedyś pisał kryminały albo powieści obyczajowe – uzupełnij je od razu. Będziesz miał listę gotową na przyszłość.

Lista wydawnictw – dlaczego warto ją przygotować?

Odpowiedź jest prosta: jeśli napisałeś jedną książkę, to wkrótce pewnie napiszesz kolejną. Ba! Kto wie, czy w głowie już nie masz na nią pomysłu, prawda? Robiąc porządną listę wydawnictw, będziesz miał ją już pod ręką do następnej książki! To czysta oszczędność czasu i energii, jaką musiałbyś znów poświęcać na to samo. Im lepiej przyłożysz się do przygotowania takiej listy, tym sprawniej Ci to pójdzie.

Do kogo nie wysyłać swojej książki?

Co do zasady, nie trać czasu na wysyłanie propozycji wydawniczej do wydawnictw, które publikują zupełnie inne gatunki. Przykład: napisałeś romans i proponujesz go wydawcy specjalizującym się wyłącznie w fantasy. To nie zadziała! Nie, nie, nie. Oczywiście od tej reguły jest wyjątek.

Część polskich wydawnictw wydaje różne gatunki i bywa elastyczna w przyjmowaniu autorskich propozycji. Jeśli widzisz, że na stronie wydawcy są książki z ośmiu różnych gatunków, w tym bardzo podobnych do tego, co sam napisałeś – wyślij! Jak to mówią, kto nie próbuje, ten nie ma. W takiej sytuacji, nawet jeśli wydawca nie będzie zainteresowany, to nie potraktuje Twojego maila jak zapychanie mu pocztowej skrzynki.

Nie umiesz znaleźć wydawnictw w Google?

Zdarza się. Spróbuj inną drogą! Wskocz do Empiku, czy innej dużej księgarni internetowej i znajdź dział z książkami, które są tego samego gatunku co Twój. Przejrzyj wszystkie książki, jakie w tej kategorii umieszczono i zwyczajnie spisz nazwy wydawnictw. Tak łatwiej będzie Ci je wyszukać w Google.

Wyślij propozycję wydawniczą i czekaj

Skoro już wiesz, jak znaleźć wydawcę książki, nie pozostaje Ci nic innego, jak wysłać propozycję i… uzbroić się w cierpliwość. Pamiętaj, że w Polsce są tysiące autorów książek (naprawdę!) i regularnie pojawiają się nowi. Skrzynka mailowa wydawcy jest często pełna, aż do granic, dlatego na odpowiedź możesz czekać od trzech do nawet dwunastu miesięcy. Możesz jej też nie dostać wcale i to nie dlatego, że wydawca jest gburem czy wyrzucił Twoją propozycję do kosza. Często on również jest zarobiony jak mróweczka i oszczędzając sobie odpowiedzi, oszczędza czas. Jeśli na stronie wydawcy napisano, że odpowiada tylko autorom, z którymi chce nawiązać współpracę i nie wcześniej jak po 3 miesiącach, to tak właśnie będzie.

Ważne: W arkuszu ze swoją Listą Wydawnictw zapisz, kiedy dokładnie wysłałeś im propozycję swojej książki. Po upływie kilku miesięcy, gdy już wiesz, że są „na NIE”, zaznacz na czerwono i leć dalej. Nawet najwięksi byli odrzucani, więc się nie poddawaj.

PS Zastosuj zasadę: Cierpliwość + wysyłka maili do kolejnych wydawnictw + cierpliwość. Zapętlić i powtórzyć razy pięć.

Powodzenia!

1 komentarz do “Jak znaleźć wydawcę książki?

  1. Marika Odpowiedz

    Dziękuję za wskazówki! Właśnie szukam wszędzie listy wydawnictw, ale przekonała mnie pani, żeby zrobić ją samodzielnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *